Krążek międzykręgowy potocznie nazywany jest przez pacjentów – dyskiem.
👉Zbudowany jest z leżącego na zewnątrz pierścienia włóknistego oraz galaretowatego rdzenia – jądra miażdżystego.
Pierścień włóknisty składa się z włókien łukowatych (rys.3) oraz włókien skośnych (rys.1) które w kolejnych warstwach krzyżują się ze sobą.
Jądro miażdżyste (rys.2) tworzy część środkową krążka.
👉 Skoro już wiemy jak zbudowany jest krążek międzykręgowy to warto wspomnieć jak jest odżywiany. Będzie to miało znaczenie podczas terapii pacjentów z przepukliną krążka międzykręgowego.
👉 U osób dorosłych w krążku międzykregowym nie pojawiają się naczynia krwionośne oraz nerwy ( wg A.I. Kapandji).
Krążek międzykręgowy od góry jak i od dołu przylega do warstwy chrząstki szklistej która pokrywa trzony sąsiednich kręgów. Trzony kręgów zawierają liczne naczynia które zaopatrują na drodze dyfuzji ( przenikanie jednej substancji do drugiej) krążek międzykręgowy w składniki odżywcze.
👉 Jądro miażdżyste czynnościowo pełni funkcję – poduszki wodnej, absorbującej chwilowe naciski na krążek międzykręgowy, działające w osi obciążenia.
Jądro miażdżyste w ok 80% składa się z wody, która odwracalnie ( ze względu na wysokość zawartość glikozaminoglikanów) może wiązać się z komórkami ubogimi w wodę, znajdującej się w tkance galaretowatej. Na jądro miażdżyste działa bardzo wysokie ciśnienie hydrostatyczne, szczególnie siły grawitacji, masa ciała itp.
Jądro miażdżyste w połączeniu z pierścieniem włóknistym działa jak skuteczny amortyzator wstrząsów, rozkładający równomiernie siły nacisku na sąsiadujące powierzchnię międzykręgowe.
👉 Długotrwałe, utrzymujące się obciążenie krążka międzykręgowego prowadzi do zmniejszenia jego napięcia oraz zmniejszenia wysokości krążka. Z kolei, podczas zmniejszenia nacisku na krążek międzykręgowy dochodzi do absorbowania przez niego płynu oraz jego wysokość wzrasta.
👉 W wyniku przemieszczania się płynów w obrębie krążków międzykręgowych w zależności od nacisku przez cały dzień, wysokość ciała może być mniejsza o ok. 2 cm. Dlatego rano możemy być wyżsi. 😉
👉 Po co ta anatomia? Jeśli wiemy jak odżywiany jest dysk to przy bólach kręgosłupa np w odc. lędźwiowym, ćwiczenia oraz aktywność np chodzenie, spacery powinny pozytywnie wpłynąć na odżywienie okolicy krążka międzykręgowego, ponieważ dochodzi do uruchomienia ,,pompy mięśniowo-powieziowej” i lepszej wymiany substancji odżywczych oraz odprowadzenia produktów przemiany materii. Co w efekcie powinno wspomóc zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz szybciej usunąć stan zapalny. Niestety trwa to najczęściej kilka dni albo i dłużej.
👉 W przypadku bólu kręgosłupa zawsze warto jednak udać się do terapeuty który pomoże Wam szybciej wrócić do aktywności fizycznej.🙂
Źródło ryciny: Atlas anatomii człowieka A. Zborowski