BLOG

Ból kręgosłupa a mięśnie pośladkowe!

Zastanawiałaś -eś się kiedyś dlaczego terapeuta pracuje z rejonem pośladka jak zgłaszasz się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Wszystko za sprawą unerwienia mięśni w tej okolicy. W okolicy pośladka bardzo ważne będą dwa otwory: nadgruszkowaty oraz otwór podgruszkowaty.

Otwór nadgruszkowaty przez który wychodzi nerw pośladkowy górny unerwiając mięśnie: pośladkowy średni, mały oraz mięsień naprężacz powięzi szerokiej. Jeżeli po zbadaniu okaże się że masz dysfunkcje w obrębie kręgosłupa na poziomie L4 – L5 i odczuwasz ból w obrębie pośladka czasami promieniujący do kończyny dolnej po bocznej stronie uda aż do kostki bocznej, to należy sprawdzić okolice otworu nadgruszkowatego. A dokładniej bruzdę, przegrodę między mięśniową między mięśniem gruszkowatym a mięśniem pośladkowy średnim. Praca w przegrodach między mięśniowych ma za zadanie poprawić przesuwalność mięśni względem siebie.

Drugim ważnym miejscem jest otwór podgruszkowaty przez który wychodzą nerwy :

  • nerw skórny tylny uda,
  • nerw pośladkowy dolny,
  • nerw kulszowy,
  • nerw sromowy.

W tym przypadku jeżeli dojdzie do dysfunkcji kręgosłupa na poziomie L5-S1 oraz odczuwasz bóle po tylnej stronie uda czasami aż do pięty, to bruzda między dolnym brzegiem mięśnia gruszkowatego będzie warta uwagi żeby ją sprawdzić w poszukiwaniu napięć czy sklejeń powięzi.

Praca z rejonem pośladka przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa daje bardzo fajne efekty. Ale jak zwykle najpierw należy zbadać pacjenta.

Miłego dnia! 😀