BLOG

Ostry ból szyi!

Budzisz się rano i nie możesz ruszyć szyją? Dziś opisze jakie mogą być dwie przyczyny z ortopedycznego punktu widzenia. Klinicznie te dwa przypadki mogą prezentować się podobnie tylko leczenie będzie inne.

1⃣ Ostre zablokowanie szyi z powodu zablokowania stawu międzywyrostkowego❗ (krecz szyi)
W tym wzorcu blokada szyi następuje od razu po szybkim gwałtownym ruchu w trakcie dnia lub taki stan może wywołać niefortunna pozycja podczas snu (pacjent budzi się rano z zablokowaną szyją).
☑️ Ból jest zazwyczaj jednostronny, łatwy do zlokalizowania, pacjent pokazuje palcem miejsce bólu.
☑️ Charakterystyczne jest ustawienie szyi w zgięciu bocznym i rotacji. Odczuwalny jest duży spazm mięśniowy.
☑️ Częściej może występować u osób hipermobilnych w wieku 15-30 lat i dotyczy segmentu C2-C3.
☑️ Terapia: im szybciej zacznie się terapię tym krótszy będzie czas leczenia. Pacjenci bardzo dobrze reagują na terapię manualną, przeważnie jest poprawa po pierwszej terapii. Po upływie tygodnia bardzo często problem sam się zmniejsza bez terapii ( leki, maści, ciepło).

2⃣ Problem dyskowy w odcinku szyjnym❗
Dysk międzykręgowy jest przyczyną kręczu szyi najczęściej u osób w wieku 30-50 lat.
☑️ W tym wzorcu pacjenci odczuwają uczucie sztywności szyi, ból nasila się w przeciągu kilku dni, najczęściej przez utrzymywaną długotrwałą statyczną pozycję lub niefortunną pozycję podczas snu. Pacjent pokazuje miejsce bólu cała ręką, najczęściej ból rozlany, głęboki, może promieniować do ramienia i łopatki❗☑️ W tym przypadku pacjent może bardzo wolno wykonać niewielki ruch szyją. Ból nasila się również przy patrzeniu do góry. Problematyczne segmenty to C4-C7.
☑️Terapia- niekiedy trwa od 4 do 8 tygodni. Wykorzystuje się różne techniki np. drenażowe, tkanek miękkich, terapii manualnej, praca z odcinkiem piersiowym (najczęściej duża sztywność), manipulacja jest w tym stanie przeciwwskazaniem.
☑️ Pacjent musi zadbać o odpowiednią ergonomię oraz kontrolę mięśniową kręgosłupa.
Ostre zablokowanie szyi może mieć różne przyczyny, dlatego warto wybrać się do terapeuty, fizjoterapeuty lub osteopaty który określi przyczynę problemu. 🙂