BLOG

Terapia wisceralna – brakujące ogniwo w terapii.

W gabinecie staram się patrzeć na pacjentów globalnie i już nie jeden pacjent przekonał się że praca z obrębie jamy brzusznej czy klatki piersiowej potrafi zmniejszyć lub zlikwidować dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa, barku czy stawu kolanowego.🤗
Dziś kilka słów o terapii wisceralnej.😉

Układ wisceralny obejmuje narządy wewnętrzne wraz z otaczającymi je strukturami (nerwami, naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi).

➡️Narządy położone są w klatce piersiowej, jamie brzusznej oraz miednicy mniejszej.

➡️ Istnieje bardzo dużo połączeń między nimi a układem mięśniowo – szkieletowym, z którymi znajdują się w stanie równowagi i wywierają na siebie wzajemny wpływ.

➡️Układ wisceralny ma tzw. połączenia stawowe, jednak nie są one zaopatrzone w mięśnie pełniące funkcje motoryczną jak w układzie ruchu.

➡️Składają się one z właściwego narządu oraz dwóch innych podstawowych elementów, które mogą być różne w zależności od narządu, czyli:
✔️Powierzchni ślizgu jaka może być błona surowicza (np. opony mózgowe, opłucna)

✔️ Ze struktur podporowych (mocujących) m.in. krezek, więzadeł, otrzewnej.🤗

➡️ Decydującą rolę dla mobilności narządów odgrywa ruch przepony, ponieważ ruchy oddechowe przepony przenoszone są na narządy i poddawane są powtarzalnemu przesuwaniu.

➡️ Tułów wraz z klatką piersiową, jamą brzuszną i miednicą można porównać do cylindra, w którym przepona poruszając się niczym tłok i wywiera wpływ na wszystkie tkanki miękkie.

➡️ Prawidłowy gradient ciśnień między klatką piersiową (ujemne) a jamą brzuszną (dodatnie) utrzymuje narządy dzięki działaniu siły ssącej, będących wynikiem różnic ciśnień, dzięki temu zmniejszony zostaje ciężar narządów. Ta sama siła przyczynia się do poprawy dynamiki żylnej i limfatycznej. Postawa ciała na również wpływ na rozkład ciśnień w naszym ciele. 😉

Cierpisz na dolegliwości bólowe narządu ruchu?

Zapraszam na terapię 😀💆‍

☎️508579657

Źródło: Przewodnik po terapii wisceralnej Liem, Dobler, Puylaert