BLOG

Boli Cię kręgosłup? Przyczyna może być w jamie brzusznej!

Zwiększone napięcie mięśnia biodrowo – lędźwiowego może uprzykrzyć życie wielu osobą, począwszy od osób które spędzają większość część dnia w pozycji siedzącej, po osoby trenujące na siłowni (np. intensywne wykonywanie brzuszków), po biegaczy czy piłkarzy.

Wśród przyczyn dysbalansu tego mięśnia można jeszcze wymienić np. spanie w pozycji embrionalnej, nadmierna lordoza lędźwiowa, niesymetryczna długość kończyn dolnych lub noszenie portfela w tylnej kieszeni.

Dlaczego ten mięsień jest tak istotny w terapii kręgosłupa❓🙂

🔹Wszystko za sprawą jego przyczepów początkowych do kręgosłupa, czyli wyrostków poprzecznych kręgów lędźwiowych, trzonów kręgów czy uwaga❗ – do krążków międzykręgowych. (Th 12 do L5).

🔹 Przyczep końcowy znajduje się na krętarzu mniejszym kości udowej.

🔹 Górna część mięśnia lędźwiowego łączy się powięziowo z odnogą przepony tuż za nerkami w okolicy przejścia piersiowo – lędźwiowego Th12 -L1.

🔹 Punkty spustowe w obrębie mięśnia biodrowo – lędźwiowego często powodują zmniejszenie zakresu wyprostu uda w stawie biodrowym lub odczuwanie charakterystycznego, pionowego bólu wzdłuż odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub pachwiny po przednio – przyśrodkowej stronie uda. Może nasilać się on podczas stania i zmniejsza się podczas leżenia ( bierne zgięcie w stawie biodrowym również mniejsza ból).

🔹 Z ciekawostek, zwiększone napięcie mięśnia lędźwiowego większego może spowodować uwięźnięcie nerwu udowego lub płciowo – udowego w miejscu ich przejścia z jamy brzusznej do miednicy ( powodując zaburzenia czucia, ból w obrębie uda).

🔹 Tak więc niepozorny mięsień może trochę namieszać w naszym organiźmie. 😜😀

🔹 Przez niektórych jest on nazywany mięśniem ,,śmieciowym” z uwagi na swoje położenie i możliwości „zbierania” napięć z dolnej i górnej części ciała.

🔹 Palpacja tego mięśnia nie jest trudna, lepiej reaguje on na rozluźnianie niż na stretching.

Odczuwasz dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa?

Zapraszam na terapię 😀

☎️508579657

Zdjęcie: Badanie palpacyjne układów mięśniowego i kostnego Joseph E. Muscolino