BLOG

Mięśnie brzucha a ból kręgosłupa!

Słyszeliście pewnie nie raz: ćwicz mięśnie brzucha bo jak będą słabe to Cię będzie bolał kręgosłup? Jest to niestety prawda, ale czy zawsze?
W gabinecie jeżeli zgłasza się pacjent z jakimś problemem to na pierwszej wizycie robię tzw. screening jego ciała czyli szukam największych napięć oraz poprzez testy nerwowo mięśniowe sprawdzam jak działają jego mięśnie.🙂 Zajmuje to chwilę plus jeszcze wywiad i często wiemy co działa prawidłowo w ciele i z którą okolicą warto popracować a nie zawsze jest to miejsce bólu. 😜

Wracając do mięśni brzucha zdarzyło się tak że trafili na terapię: trener personalny i fizjoterapeutka.
W obu przypadkach ich mięśnie brzucha były wyhamowane – działały nieprawidłowo. Czy to oznacza że źle ćwiczyli, nie – przyczyną w jednym przypadku była blizna na brzuchu a w drugim uraz nosa w przeszłości. Niestety tak jest że uraz a jest nim też blizna, może zostawić dużo napięć w tkankach oraz powodować nieprawidłowe bodzcowanie receptorów w danej okolicy.

Po urazie organizm uruchamia często kaskadę procesów adaptacyjnych a nieprawidłowo działające mięśnie zwiększają aktywność okolicznych mięśni, wywołuje to często przeciążenie i niewłaściwe obciążenie struktur kostnych.

Zmienione w ten sposób wzorce mechaniczne wpływają na dynamikę postawy ciała a z biegiem czasu taki uraz może wpływać negatywnie na działanie całego łańcucha kinematycznego. 😃Wszystko fajnie jak organizm ma ,,duże” możliwości kompensacyjne ale jak dojdzie do ich ,,wyczerpania,, wtedy ciało lub jego część np. pojedynczy staw nie może dalej sprostać narzucanym mu wymaganiom i dochodzi do załamania – ,,kompensacji”. Zazwyczaj wtedy pojawia się dyskomfort i ból.

Mięśnie brzucha razem z mięśniami grzbietu pełnią funkcję stabilizującą oraz pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy ciała. Wszystkie mięśnie brzucha współdziałają że sobą, dlatego zaburzenie na poziomie jednego z nich wpłynie na pogorszenie funkcji całego pierścienia. 😀

Jak zawsze najważniejsza jest diagnostyka i znalezienie przyczyny problemu.😜
Czyli Twój ból kręgosłupa może wynikać z tego że nie działają Ci prawidłowo mięśnie brzucha.😉

Miłego dnia 😃